Vaji që mund të kurojë Migrenën, Ankthin dhe Depresionin “Tejmani “

Vaji që mund të kurojë Migrenën, Ankthin dhe Depresionin “Tejmani “
“Boswellia carteri”

Tejmani
Vaji i temjanit  me të drejtë meriton të quhet “ Mbreti i Vajrave “. Ky vaj është përdorur që në kohët e lashta si një vaj esencial shum i cmuar dhe i vyer për cilësitë e tij.

Temjani si bimë bën pjesë në një familje të vecantë bimësh që rriten thuajse vetëm në fund të pjesës jugore të Gadishullit Arabik.

Fillimet e historisë së saj bima e tejmani i ka nga  Omani perëndimor, ku ajo është përdorur për çdo gjë, qe nga deodorantet pastaj për ushqim dhe pije aromatizues.

Temjani kishte një kërkesë të lartë nga Evropa në Azi, saqë mbretëritë e Arabisë Jugore u bënë pjesë përbërëse e ekonomisë globale nga transporti  i tij me anije në Indi, Mesdhe dhe më gjerë.

Përdorimet më të hershme të devesë si një kafshë e zbutur barre ishin në Arabinë Jugore, me qëllim që të bëhej transporti tokësorë i temjanit.

Grekët, romakët, egjiptianët, izraelitë dhe kulturat e tjera të shumta e përdornin temjan, si pjesë të ceremonive të tyre fetare.

Temjani është përdorur gjerësisht në ritet e varrimit, si një material balsamimi gjithashtu për të larguar erën e keqe të trupit të vdekur.

 • Tejmani përftohet nga masa qumështore e bardhë e ekstraktit të nxjerr nga levorja e pemës. Më pas ajo përpunohet derisa vjen në formën e vajit. Vaji me cilësi më të lartë ka ngjyrë të qartë argjendi në ngjyrë, ndërsa cilësia e ulët e tij është në ngjyrë kafe – në të verdhë. Lëngu veshtullor aromatike nga distilim shndërrohet në një vaj esencial  i cili përdoret gjerësisht për vetitë e tij terapeutike dhe shëruese.

Për cfarë përdoret  vaji i temjanit

 

1.Si Ilaç për gërvishtjet, plagët dhe djegiet Nëse  kombinohet me  vajin e Lavandrës jep rezultate të shkëlqyera në procesin e shërimit të plagëve.

 1. Mbron sistemin nervor : temjani ka aftësinë për të mbrojtur sistemin e nervor, duke zvogëluar stresin,ankthin dhe ndihmon në qartësinë e mendimit dhe balancon emocionet.
 2. Shëron plagët : Nëse aplikoni 2-3 pika vaj temjani me vaj kokosit direkt në lëkurën tuaj, atëherë toni dhe elasticiteti i saj do të përmirësohet.
 3. Rrit sistemin imunitar: Ky vaj posedonë aftësi të cilat rrisin sistemin tuaj imunitar.
 4. Heq stresi dhe ndjenja negative : Ky vaj ndihmon në lehtësimin e stresit pasi që shkakton relaksim, paqe dhe ndjenjë të qetësimit .

6.Balancon hormone dhe forcon memorien: Ai ndihmon në rregullimin e hormoneve dhe përmirësimin e kujtesës.

7.Antiksidant i fuqishëm : Ai  ngadalëson shenjat e plakjes, forcon lëkurën, përmirëson elasticitetin, pengon shfaqjen e poreve të mëdha.

8.Ul  tensionin e gjakut:

9.Shbllokon  sinuset: Në një lavaman ose tas me ujë të nxehtë hidhet  deri në gjashtë pika  nga vaji dhe përkulemi mbi të me një peshqir të shtrirë mbi kokë dhe qëndrohet duke  thithur avullinper disa minuta.

10.Kundër irritimeve dhe kruarjeve në lëkurë: Aplikoni disa pika vaj temjan në zonën e prekur dhe do të ndjeni lehtësim të menjëhershëm.

 1. Lehtëson inflamacionin.
 2. Jep ndjesinë e relaksimit.
 3. Heq nishanet, dhe lythat. Aplikoni një pikë të vetme 3 ose 4 herë në ditë.
 4. Heq aromat e mykura, te pakendshme.
 5. Përmirëson shëndetin Oral: Parandalon problemet shëndetësore orale të tilla si aroma e keqe, dhimbjen e dhëmbëve, dëmtimin e dhëmbëve, plagët në kavitetin e gojës si dhe infeksione të tjera. Nëse e përzierjen me sode buke dhe vaj kokosit përdoret si  pastë dhëmbësh.
 6. Nxit gjumim dhe lehtësimin e tensionit nervor dhe ankthi.
 7. Rrit efikasitetin e vajra të tjera esencial.

boswellia1