” Si te Vrasim Stresin”

” Stresi, Simptomat, Pasojat dhe si ta Eleminojme ate me metoda tradicionale terapeutike ”

-Stresi eshte reagimi i trupit ndaj situatave demtuese qofshin ata te verteta apo te perceptuara si te tilla nga vet njeriu.

Simptomat e stresit jane :

Simptomat emocionale :

Ndryshime te shpeshta te humorit

Nervozisem, acarim , ankesa dhe te bertitura pa arsyje

Te ndjerit keq me veten dhe shmangia nga njerezit.

Simptomat fizike :

Disponim i ulet

Dhimbje koke , bllokim sinusesh…

Shqetesime ne stomak, ulcer, gastrit.

Diarre, konstipacion(kapsllek)

Dhimbje kycesh dhe tendosje muskujsh

Dhimbje gjoksi dhe rrahje te shpeshta zemre

Insomni

Gripra dhe viroza te shpeshta si dhe kembe dhe duar te ftohta

Tharje goje dhe shtrengim nofullash

Simptomat konjitive (njohese):

Shqetesim i vazhdueshem

Harresa e detyrave dhe mungesa e organizimit

Mungesa e perqendrimit

Gjykim i ulet , pesimizem …

Simptomat ne sjellje :

Ndryshime drastike te oreksit

Shmangia e pergjegjesive nga vetja

Rritja e perdorimit te alkolit, ilaceve dhe duhanit

Shqafje sjellje nervozismi te tilla si, kafshimi i thonjeve, dridhje te gjymtyreve dhe panik.

Pasojat me tipike te nje stresi te thelluar:

Ne shendetin mendor : depresion ankth crregullime te personalitetit.

Ne shendetin kardiovaskular: semundje zemre, tension i ulet, aritmi dhe atak kardiak.

Obezitet dhe crregullime ne te ngrenit.

Probleme menstruacionesh

Disfunksione seksuale ( ulje deshire deri ne  impotence)

Renje te flokeve

Probleme lekure si :  akne, psoriasis, ekzema…

Trajtimi i stresit me vajra esencial :

Banjo turke si dhe masazhe dhe aromaterapi me keto vajra esencial do tju clirojne nga stresi i akomuluar prej kohesh.

-Lavandra

-Trendafili

-Tejmani

-Borziloku

-Kanella

-Limoni

-Mandarina

-Kamomili

-Kopra

” Dhe mbi te gjitha te keni njerezit e duhur prane dhe te merrni sa me shum dashuri per ta kapercyer stresin ”

Shendeti Juaj Nen Perkedheline e Natyres…

Sekretet e Natyres