Melasa, një oaz vitaminash dhe mineralesh

Melasa, një Oaz vitaminash dhe mineralesh!!!

 

Çfarë është melasa” Molasses” dhe cilat janë përfitimet e saj?

Një sheqer I shëndetshëm që mund ta përdorin dhe diabetikët dhe ata që janë në dietë !!!

 

Melasa është një ëmbëlsues që pretendohet të jetë shumë më i shëndetshëm se sheqeri.

 

Disa thonë se mund të ofrojnë edhe përfitime unike shëndetësore.

 

Çfarë është melasa?

Melasa është një ëmbëlsues që formohet si një nënprodukt i procesit të prodhimit të sheqerit.

 

Së pari, kallam sheqeri ose panxhar sheqeri janë grimcuar dhe është ekstraktuar lëngu i tyre.

 

Lëngu pastaj zihet për të formuar kristale të sheqerit, të cilat largohen nga lëngu. Melasa është shurupi i trashë, kafe, pasi mbetja e sheqerit është hequr nga lëngu.

 

Ky proces përsëritet disa herë, dhe çdo herë  prodhohet një lloj tjetër i melasës.

Llojet e Melasës:

Ka disa varietete të këtij shurupi, të cilat ndryshojnë në ngjyrë, konsistencë, aromë dhe përmbajtje sheqeri.

 

Melasa e lehtë(ngjyrë e zbehtë)

Ky është shurup i bërë nga vlimi i parë. Është ngjyra më e lehtë dhe më e ëmbël në shije. Më së shpeshti përdoret në pjekje.

 

 

Melasa e errët

Ky është lloji që krijohet nga vala e dytë. Është më e trashë, e errët dhe më pak e ëmbël. Gjithashtu mund të përdoret në pjekje, por prodhon një ngjyrë dhe aromë më të dallueshme.

 

Melasa e zezë dhe e trashë

Ky është shurupi i prodhuar pas valës së tretë. Është ngjyra më e trashë dhe më e errët, dhe gjithashtu ka tendencë të ketë një shije të hidhur.

Kjo llojë melase është forma më e koncentruar dhe përmban më shumë vitamina dhe minerale. Për këtë arsye, thuhet se ka përfitimet më të mira shëndetësore.

 

Melasa e sulfuruar

Melasa të etiketuara si “squfur” ka dioksid sulfuri  të shtuar në të. Dioksidi i squfurit vepron si një konservant dhe e pengon atë nga prishja.

 

Varietetet e sulfurit kanë tendencë të jenë më pak të ëmbël se produktet e pa sulfurizuara.

Llojet e tjera

Melasa gjithashtu mund të bëhen nga : shega, bima e karobit dhe melekuqes si dhe hurmat e arabisë .

Ajo përmban disa vitamina dhe minerale, por ka një përmbajtje të lartë sheqeri.

Ndryshe nga sheqeri i rafinuar, melasa gjithashtu përmban disa vitamina dhe minerale.

 

Këtu janë lëndët ushqyese që përmban Melasa

 

Vitamina B6: 14%

Kalciumi: 8%

Kaliumi: 16%

Bakri: 10%

Hekuri: 10%

Magnezi: 24%

Mangani: 30%

Selen: 10%

Gjithashtu përmbajnë rreth 116 kalori, të cilat vijnë kryesisht nga sheqer.

 

Pra, edhe pse përmban vitamina dhe minerale, mos harroni se është gjithashtu shumë e ngopur  në sheqer. Sheqeri mund të jetë shumë i dëmshëm për shëndetin tuaj kur konsumohet në tepricë.

Sasia e tepërt e sheqerit është e  lidhur me disa nga problemet më të mëdha shëndetësore në botë, duke përfshirë obezitetin, diabetin e tipit 2 dhe sëmundjet e zemrës.

Për shkak të përmbajtjes së saj të lartë të sheqerit, mos e shtoni melasën në dietën tuaj vetëm për ushqyesit që ajo përmban. Mënyra më e mirë për të marrë këto lëndë ushqyese është duke ngrënë ushqime të plota.

Megjithatë, nëse doni të hani gjithsesi sheqer, atëherë konsumimi i melasës është sigurisht   një alternativë më e shëndetshme.

 

Përfitimet  shëndetësore

Ekziston një hulumtim i kufizuar në lidhje me efektet shëndetësore të melasë. Megjithatë, ushqyesit që përmban lidhen me disa përfitime shëndetësore.

 

Shëndeti i kockave

Ky shurup përmban një sasi të konsiderueshme të kalciumit, i cili luan një rol të rëndësishëm në shëndetin e kockave dhe  osteoporozën .

 

Është gjithashtu një burim i mirë bakri, hekuri dhe seleni, të cilat ndihmojnë në mbajtjen e kockave të shëndetshme .

 

Shëndeti i zemrës

Melasa është një burim i mirë i kaliumit, i cili stabilizon presionin e gjakut dhe ndihmon në ruajtjen e shëndetit të zemrës .

 

HDL ose  kolesteroli ” i mirë”

 

Nivelet e duhura të kolesterolit HDL mund të mbrojnë nga sëmundjet e zemrës dhe ataku.

 

Sheqeri i gjakut

Melasa mund të ndihmojë  në stabilizimin e niveleve të sheqerit në gjak tek të rriturit e shëndetshëm.

 

Antioksidantë

Sipas hulumtimit, melasë e zezë përmban më shumë antioksidantë se sa mjalti, si dhe ëmbëlsues të tjerë natyrorë si shurupi i panjeve dhe nektari i agave .

 

Studimet tregojnë gjithashtu se antioksiduesit në të mund të ndihmojnë në mbrojtjen e qelizave nga stresi oksidativ që shoqërohet me kancer dhe sëmundje të tjera.

Mund të përdoret si mask për lëkurën dhe flokët pasi është shumë e pasur me antioksidantë…

Shëndeti Juaj Nën Përkëdhelinë e Natyrës…

Sekretet e Natyrës