“Llojet e Alergjive, çfarë I shkakton dhe si mund të mbrohemi prej tyre”

Llojet e Alergjive, çfarë I shkakton dhe si mund të mbrohemi prej tyre”

Sëmundjet alergjike, janë gjende shëndetësore të shkaktuara nga mbindjeshmëria e sistemit imunitar ndaj një faktori mjedisor që zakonisht shkakton probleme të papërfillshme në shumicën e njerëzve. Këto sëmundje përfshijnë ethet e eshtrave, alergjitë ushqimore, dermatitin atopik, astmat alergjike dhe anafilaktikët. Simptomat mund të përfshijnë sy të kuq, skuqje, kruarje, teshtimë, sekrecione të hundëve, ënjtje etj.

Alergjitë janë mjaftë të zakonshme. Në botën e zhvilluar, rreth 20% e njerëzve janë të prekur nga  alergjitë rinitit , rreth 6% e njerëzve të paktën një alergji ushqimore,  dhe rreth 20% kanë dermatit atopik. Në varësi të vendit rreth 1-18% e njerëzve kanë astmë dhe alergjitë Anafilaksike ndodh in në mes 0.05-2% të njerëzve.

Faktorët që rrezikojnë shfaqjen e alergjive I ndajmë në dy kategori të përgjithshme, faktorët pritës(ose faktorët e brëndshëm) dhe mjedisor(ose të jashtëm).

Faktorët pritës përfshijnë:

– Trashëgiminë

– Seksin

– Racën

– Moshën

ndër këto,  faktori trashëgimi është më I rëndësishmi.

Katër faktorët më të rëndësishëm mjedisor janë :

– Ndryshime në ekspozimin ndaj sëmundjeve infektive gjatë fëmijërisë së hershme

– Ndotja e mjedisit

– Nivelet e alergeneve

– Ndryshimet dietike.

Nëse këto faktorë I kthejmë në shkaqe atëherë do të gjejmë se shkaqet më të zakonshme janë:

 1. Poleni nga pemët, bimët dhe bari
 2. Pluhuri,
 3. Disa ushqime, sidomos ato që njihen si udhqime alergjike,  duke përfshirë glutenin, qumështin, pemët (sidomos kikirikun), vezët, sojen dhe butakët
 4. Kafshimet e insekteve
 5. Gëzofi dhe leshi i kafshëve

6.Myku

 1. Disa ilaçe, të tilla si anitbiotikët dhe kontraceptivët

 

Alergjitë trajtohen në këto mënyra:

– Me antihistaminikë, të cilat pengojnë lirimin e kimikateve që shkaktojnë reaksione alergjike

-Medikamentet  imunoterapike

– Ilace që aplikohen me pika në sy

– Kremrat e lëkurës, duke përfshirë ato që përmbajnë anti-histamine ose komponime të steroide

– Kortikosteroidet për të kontrolluar inflamacionin

– Dietat e eliminimit (të tilla si dietë pa gluten ose pa qumësht) për të menaxhuar alergjitë e ushqimit

-Dikush me alergji të rëndë mund të mbajë gjithashtu një auto-injektues epinefrin (Epipen) në rast të një hiper-alergjie.

Por para se të shkojmë tek trajtimi I tyre le ti parandalojmë alergjitë duke iu përmbajtur një diete alkaline( dietë me agjentë anti-alergjikë)

Para së gjithash, filloni të hani një dietë anti-inflamatore për të zvogëluar rrezikun e alergjive dhe shumë problemeve të tjera shëndetësore. Kujdesi për trupin me ushqime të pasura me nutrientë I jep sistemin tuaj imunitar aftësinë për të riparuar veten, duke e kthyer atë në ekuilibër në mënyrë që të mund të luftojë alergjitë e zakonshme në mjedisin tuaj.

 

Këtu janë disa prej ushqimeve dhe përbërësve më të mirë që duhet ti përfshini në dietën tuaj për t’ju ndihmuar të mposhtni alergjitë:

 1. Hudhra,është një antibiotik natyral që ndihmon në largimin e infeksioneve, viruseve dhe madje edhe të alergjive. Hudhra e papjekur duke e ngrënë çdo ditë do të luftojë të gjitha llojet e alergjive sepse rrit sistemin tuaj imunitar jashtëzakonisht.
 2. Limoni është I pasur me vitaminë C dhe antioksidantë që nxisin imunitetin. Pirja e lëngut të limonit gjatë gjithë ditës detoksifikon trupin.
 3. Perimet e gjelbra – Zarzavate me gjethe (duke përfshirë spinaqin,rukolën, lakrën etj…) janë një burim i madh i vitaminave, mineraleve, antioksidantëve dhe enzimave esenciale që ndihmojnë në detoksifikimin dhe ndihmojnë në reduktimin e inflamacionit.
 4. Ushqime të pasura me probiotikë, forcojnësistemin imun dhe ndihmojnë në riparimin e dëmtimeve të zorrëve.
 5. Supa me lëng mishi, është e pasur me shumë minerale dhe aminoacidet  duke forcuar sistemin imunitar.
 6. Qumësht kokosi, alternativa më e mirë për qumështin e lopës është qumështi i kokosit. Vaji I kokosit gjithashtu njihet si antialergjikë pasi ka veti antibakeriale, antivirale dhe antimykotike.
 7. Vaji dhe farat e Bajameve, për njerëzit alergjikë ndaj kikirikëve ,bajamet janë një alternativë e sigurt dhe e shëndetshme që siguron acide yndyrore të pangopura të shëndetshme, fibra, minerale si riboflavini dhe magnezi, madje edhe disa antioksidantë. Farat e linit , farat chia, farat e kungullit dhe farat e lulediellit janë gjithashtu burime të mëdha të yndyrave të shëndetshme dhe fibrave.
 8. Qumështi i gjirit, studimet kanë treguarse ushqimi me qumësht gjiri duket se ka një efekt parandalues në zhvillimin e hershëm të astmës dhe dermatitit
 9. Mjalti Organik . Marrja e një lugë gjelle mjaltëlokal , të papërpunuar çdo ditë, do të ndihmojë trupin tuaj të krijojë një tolerancë ndaj pjalmit lokal në këtë mënyrë duke mbrojtur sinuset tuaja.
 10. Uthulla e Mollës Organike, pirja e një gote me ujë me një lugë çaji të uthullës së mollës është një nga mënyrat më të mira për t’u zgjuar çdo mëngjes.është sulmi I parë kundër një alergjie si të lëkurës si të sinuseve.

 

Sekretet e Natyrës…

Shëndeti Juaj Nën Përkëdhelinë e Natyrës