Koenzima Q10 ,Potenciali i saj në rinimin e lëkurës  dhe rëndësia e saj në organizëm !

 

 

 

Çfarë është Koenzima  Q10?

Koenzima Q10 (CoQ10) është një substancë e ngjashme me vitaminat. Ajo gjendet  në çdo qelizë të trupit tuaj dhe qelizat  e përdorin atë për të prodhuar energjinë që  ju  nevojitet  për rritjen  dhe zhvillimin normal të tyre. Ajo gjithashtu funksionon si një antioxidantë, i cili e  mbron trupin nga dëmet e shkaktuara nga radikalet e lira. CoQ10 është natyrisht e pranishme në sasi të vogël  në një shumëllojshmëri të gjerë ushqimesh, por në nivelë  të lartë e gjejmë në mish (mishin e vicit te freskët), vaj soje, sardelet, skumbri, dhe kikirikë.

 

Dobitë e CoQ10 në organizëm !

Shumë kërkime janë bërë në lidhje me CoQ10, thuhet se ndihmon në pacientët që vuajnë nga :

  • Sëmundje  të zemrës
  • Kanceri
  • Distrofia muskulare
  • Sëmundjet periodontale etj…
  • Disa njerëz e marrin atë për të ndihmojë në uljen e efekteve anësore që disa ilaçe mund të kenë në zemër, muskuj dhe  në organe të  tjera.

 

Përdorimi i CoQ10, Rinon lëkurën tuaj !

  • Përveç përfitimeve të saj të brendshme, CoQ10 gjithashtu luan një rol të Madh në shëndetin e lëkurës suaj  duke e bërë atë të  duket më e re. Sasia e CoQ10 ulet me kalimin e moshës , në të vërtetë, shumica e grave mbi tridhjetë e kanë  nën nivelet optimale  CoQ10- ën  në lëkurë. Mungesa e CoQ10 rezulton në pengimin e  prodhimit të  kolagjenit dhe elastinës . Kolagjenit është i  rëndësishëm sepse e bën të fortë lëkurës tuaj, ndërsa elastina  i jep fleksibilitetin e  nevojshëm lëkurës tuaj. Humbja e kolagjenit dhe elastinës  shkaktonjë rrudha dhe vyshkje të lëkurës.
  • CoQ10 gjithashtu ndihmon lëkurën duke vepruar si një antioksidant të fortë. Kjo ndihmon për të neutralizuar radikalet e lirë të dëmshme që janë një nga shkaqet kryesore të plakjes.
  • Përdorimi i kremrave anti-plakje që përmbajnë CoQ10 në mënyrë efektive ndihmonë në luftimin e  shenjave të   Trajtimi i lëkurës suaj me CoQ10 bën që ajo  të depërtojë thellë për të siguruar antioksidantë dhe për të ndihmuar krijimin e kolagjenit dhe elastinës.
  • Tek Sekretet e Natyrës do të gjeni “Lady Cream “, kremin Lady i cili si ingredientë aktiv ka CoQ10 për një rigjenerim total të lëkurës suaj , si dhe kremin CoQ10 me veti potenciale anti-age (kundër plakjes ) dhe me efekt të theksuar kundër rrezeve të dëmshmë të diellit. Kujdesuni për lëkurën tuaj ashtu sic ajo e meritonë…

 

 

Shëndeti dhe Bukuria Juaj Nën Përkëdhelinë e Natyrës

Sekretet e Natyrës …