Keni dëgjuar ndonjëherë për Dispepsin !? Ja cfarë e shkakton atë dhe kurat natyrale për trajtimin e saj !!!

Keni dëgjuar ndonjëherë për Dispepsin !?  Ja  cfarë e shkakton atë dhe kurat natyrale për trajtimin e saj !!!

Termi “ Dispepsi “ është përdorur për të përshkruar disa kushte mjekësore , simptomat e të cilës janë :

 • Urthi (refluks ezofageal)
 • Ulcer
 • Dispepsi jo ulceroze ( kur kemi simptomat e ulcerës porgjatë diagnostikimit nuk kemi ulcer)
 • Intolerancë ushqimore
 • Fryrje
 • Gëlltitje e tepruar e ajrit

Simptomat tipike të Dispepsis  janë , dhimbje, parehati ose ndjenjë djegie në kraharor, ajo shpesh njihet nga mjekët si mostretje .

Dispepsia mund të jetë e lidhur me simptoma të tjera sic janë :

 • Gromesira
 • Përzierje
 • Kapsllëk ose diarre
 • Humbje oreksi
 • Të vjella
 • Parehati në zonën e barkut

Cfarë e shkakton Dispepsinë ?

Disa nga shkaqet e dispepsisë janë :

 • Ankthi ose stresi
 • Të ngrënit shumë ose të ngrënit shumë shpejtë
 • Konsumimi i alkolit gjatë të ngrënit
 • Intolerance e lakozës
 • Disa lloje ilacesh
 • Ulcera e stomakut
 • Sëmundjet e zorrëve dhe crrgullime të tilla si sindroma e acarimit të zorrëve  dhe gastriti
 • Gurë në fshikëzën e tëmthit

 

Trajtimi i Dispepsis me Metoda  Natyrale

Disa  nga metodal natrale më efikase për trajtimin e dispapsis janë :

 • Xhinxher+ limon + rrushë i thatë
 • Vaji i farave të rrushit – 1 lugë caji në ditë
 • Vaji i farave të shegës – 1 lugë caji në ditë
 • Nenexhikë + dhallë + kripë të zezë të trashë
 • Gjizë ( është shumë e pasur më bakterie të mira që ndihmojnë në tretjen e nutrientëve), rekomandohet të konsumohet në cdo vakt nga një lugë gjelle me gjizë.

 

 

Shëndeti Juaj Nën Përkëdhelinë e Natyrës

 

Sekretet e Natyrës …