Bimët që luftojnë viruset

Bimët që luftojnë Viruset!!!

 

A e dini se ka më shumë se 400 viruse të ndryshme që mund të shkaktojnë infeksione, duke përfshirë ftohjen e zakonshme, gripin, hepatitin, mononukleozën dhe HIV?

Për fat të mirë, ekzistojnë një numër i madh bimësh të fuqishme antivirale që forcojnë sistemin imunitar, zvogëlojnë inflamacionin dhe luftojnë infeksionet.

Cfarë janë bimët antivirale?

Bimët antivirale pengojnë zhvillimin e viruseve. Ato mund të përdoren për të trajtuar infeksionet , sepse janë të padëmshme dhe zakonisht nuk shkaktojnë asnjë  efekt anësor. Shumë bimë antivirale nxisin sistemin imunitar, duke rritur  sulmin e trupit ndaj patogjenëve viralë.

Jo vetëm që bimët antivirale luftojnë infeksionet virale, duke forcuar  sistemin imunitar , por  gjithashtu kanë një numër përfitimesh të tjera shëndetësore, siç janë permiresimi i sistemit  kardiovaskulare, sistemit tretes dhe anti-inflamator.

Cilat Janë bimët  antivirale më efektive!!!

Boronica

Ajo lufton infeksionet përfshirë gripin, herpesin, infeksionet virale dhe infeksionet bakteriale. Një studim i botuar në Journal of Alternative and Complementary Medicine konkludon se boronica mund të përdoret si një trajtim i sigurt për hepatitin A dhe B. Kjo është për shkak të efikasitetit të saj në të gjitha llojet e virusit të influencës që u testuan, nga rezultatet klinike, dhe mungesa e efekteve anësore.

Echinacea

Echinacea është bërë një nga bimet më të shitura të të gjitha kohërave; kjo për shkak se përdorimi i rregullt i echinacea është i dobishëm për sistemin imun dhe shëndetin e përgjithshëm. Ka prova të konsiderueshme që sugjerojnë se fitokomikatet në echinacea kanë kapacitet për të zvogëluar infeksionet e virusit dhe tumoret. Kjo barishte e fuqishme përmban një përbërës të quajtur echinacein që pengon bakteret dhe viruset te depërtojne ne  qelizat e shëndetshme.

Calendula

Petalet e luleve të bimës së calendulës,  janë përdorur për qëllime mjekësore që nga të paktën në shekullin e 12-të. Kjo barishte antivirale permban sasi të lartë të flavonoideve, të cilat janë antioksidantë me bazë bimore që mbrojnë qelizat nga dëmtimi nga radikalet e lira; gjithashtu lufton viruset, inflamacionet dhe bakteret.

Hudhra

Eksperimentet kanë treguar se hudhra – ose komponimet kimike specifike të gjetura në hudhër – jane shumë efektive në vrasjen e mikroorganizmave të panumërta përgjegjës për disa nga infeksionet më të zakonshme dhe më të rralla, përfshirë tuberkulozin, pneumoninë, mushkonjën dhe herpesin. Për shkak të vetive te saj antivirale, hudhra mund të përdoret për të trajtuar infeksionet e syrit dhe si një ilaç natyral për infeksionin e veshëve.

Rrënja Astragalus

Rrënja Astragalus, një barishte e fuqishme antivirale, është përdorur në mjekësinë tradicionale kineze për shekuj me radhë dhe përdorimi i saj kryesor është rritja e sistemit imunitar të trupit. Studimet shkencore kanë treguar se Astragalus ka veti antivirale dhe stimulon sistemin imunitar, duke sugjeruar që kjo të ndihmojë në parandalimin e të ftohtit të zakonshëm ose të gripit.

Xhinxheri

Xhinxheri ndihmon në shkatërrimin e akumulimit të toksinave në organet tuaja. Është gjithashtu i njohur për pastrimin e sistemit limfatik, sistemin e ujërave të zeza të trupit tonë. Ai parandalon akumulimin e toksinave që ju bëjnë të ndjeshëm ndaj infeksioneve virale, fungale dhe bakteriale. Përfitimet shëndetësore të xhenxhefileve mjekësore gjithashtu përfshijnë funksione  si një ilaç natyral për të vjellat, zbutjen e dhimbjeve, vetite anti-inflamatore dhe përmirësimin e diabetit.

Gjethja e  Ullirit

Gjethja e ullirit ka veti antivirale, duke i dhënë asaj aftësinë për të trajtuar viruset e zakonshme të ftohtë dhe të rrezikshme, duke përfshirë simptomat e candida, meningjit, pneumonise, sindromi i lodhjes kronike, hepatiti B, malaria, gonorreja dhe tuberkulozi; gjithashtu trajton infeksionet e dhëmbëve, veshëve dhe traktit urinar dhe është një trajtim natyral për herpesin.

Vaji Esencial i Rigonit

Vaji esencial i rigonit ka veti te theksuara antibiotike, pa efekte anësore të dëmshme. Kjo sepse rigoni përmban dy komponime të fuqishme, carvacrol dhe timol, që kanë veti të fuqishme antibakteriale dhe antifungale. Është carvacrol që parandalon dhe frenon infeksionet virale, si dhe alergjitë, tumoret, parazitët dhe inflamacionet që shkaktojnë sëmundje.

 

Sekretet e Natyrës…

Shëndeti Juaj Nën Përkedhelinë e Natyrës