5 Kurat Natyrale për Trajtimin e Akneve!!!

Ja menyrat me te thjeshta per te hequr qafe Aknet…. Mund t’i pergatisni vete ne shtepi 🙂

5 Kurat Natyrale per Trajtimin e Akneve!!!

1. Uthulla e Molles e Parafinuar: ka veti te stabilizoje prodhimin e yndyres ne lekure si dhe ka veti antibakteriale, antifungale dhe virale te cilat mund te zhdukin aknet.

Pergatitja:Tretni 1 luge gjelle uthull molle ne 1/2 gote uje dhe lajeni fytyren me te 1-2 here ne dite.

2. Maska me “Mjalte dhe Kanelle”: te kombinuara se bashku kane veti te theksuara Antibakteriale dhe Anti inflamatore.

Pergatitja: Perzini 3 luge gjelle mjalte me 1luge gjelle pluhur kanelle ose 2 pika vaj esencial kanelle. Vendoset ne fytyre (cdo dite nese doni) dhe mbahet 15-20 min. Ushqen lekuren me vitamina, antioksidante dhe minerale.

3. E bardha e vezes: Eshte e pasur me Lisozome te cilat shkaterrojne bakteriet qe shkaktojne akne si dhe mjaft e ngopur me proteina te cilat veprojne si antioksidant.

Perdorimi: Vendoset ne fytyre e bardha e vezes (mire do ishte veza te jete sa me e fresket), mbahet ne lekure 10-15 min pastaj lahet fytyra.

4. Argjila Bentonike: Tretet ne uje ose ne tonik, mbahet ne fytyre rreth 15 min pastaj shperlahet fytyra….Ka veti te thithe yndyren e lekures, te luftoje infeksionet dhe ushqen lekuren me minerale pa fund…

5. Tea Tree Oil “Vaji i Pemes se Çajit”: nder agjentet natyral me efektin me te forte dizinfektues antibakterial dhe antiinflamator. Stabilizon poret duke shkaktuar nje rregullim te prodhimit te sebumit, problem i cili sjell shfaqjen e akneve.

Pergatitja: Hedhim 3 pika tea tree oil ne 1 filxhan te mbushur me tonik trendafili dhe me nje tampon pastrojme fytyren duke e perseritur ne menyre te vazhdueshme per 10-15 min. Nuk eshte nevoja te shperlahet fytyra me vone…

Sekretet e Natyres,
Bukuria dhe Shendeti Juaj Nen Perkedheline e Natyres….