5 Këshillat e Arta për një Lëkurë të Shëndetshme!!!

        5 Këshillat e Arta për një Lëkurë të Shëndetshme!!!

Të gjithë kemi nevojë që rutinën ta thyejmë, nuk është gjithcka puna, kemi nevojë të ndihemi mirë me veten të Kuruar, të Bukur dhe mbi të gjitha Natyral…

Mbrojeni  lëkurën nga rrezet e dëmshme të diellit (evitoni oraret e ekspozimit kur rrezet janë të forta dhe të dëmshmë, aplikoni gjithmon një krem me SPF, do tju sugjeroja të përdorni dhe vajin e Aganit pasi përvecse një Antirrudhëi fuqishëm ka dhe faktor mbrojtës ndaj rrezeve të diellit.

Mos konsumoni Duhan, pirja e duhanit e bën lëkurën tuaj të duken më e vjetër dhe kontribuon në rrudhat. Pirja e duhanit ngushton enët e vogla të gjakut në shtresat më të jashtme të lëkurës, duke sjell pakësimin e  sasisë së oksigjenit dhe lëndëve ushqyese që janë të rëndësishme për shëndetin e lëkurës.

Trajtojeni Lëkurën me Delikatesë

-Jo banjo me ujë të nxehtë dhe të rrini shumë kohë në dush

-Përdorni sapunë natyral pasi sapunët me kimikate irritojnë madje mund edhe të dëmtojnë shtresën delikate të lëkurës tuaj.

-Pasi dushit , përdorni tonik të cilin mund ta shoqëroni me një vaj ose një hidratues si për fytyrës si për të gjithë trupin.

Ushqehuni Shëndetshëm, mundohuni të ndiqni një Dietë që të përbajë sa më shum fruta e përime që ndikojnë direkt në ushqyerjen dhe freskinë e lëkurës tuaj.

Masazhoni fytyrën , kokën dhe trupin tuaj para gjumit me vajra esencial, ata kan efekt relaksues, antistres, si dhe ushqejnë lëkurën deri në shtresat më të thella të saj.

Shëndeti Juaj Nën Përkëdhelinë e Natyrës

Sekretet e Natyrës